start på hovedindhold

Social- og sundhedsassistentelever - Hovedforløb

”Din hjælp gør en forskel hver dag” – Bliv social- og sundhedsassistentelev

Er du klar til at starte din karriere som social- og sundhedsassistentelev, og vil du have en uddannelse, der både er spændende og meningsfuld?

Hovedforløb

Har du f.eks. en gymnasial uddannelse, et bestået Grundforløb 2 eller en PAU, kan du ansøge om et Hovedforløb.

Hvad indebærer jobbet?

Social- og sundhedsassistentelever arbejder med mennesker – fx i hjemmeplejen, på plejecentre, psykiatrien samt på hospitaler.

Vi tilbyder elever

  • ansættelse med løn gennem uddannelsen
  • oplæring i Viborg Kommune
  • skoleforløb på skolen for Velfærds- og Voksenuddannelse (Vevo) i Viborg
  • et godt læringsmiljø med fokus på DIG som elev
  • gode kollegaer og et stærkt fællesskab

Hvad går uddannelsen ud på?

Uddannelsen veksler mellem oplæring og skole. Gennem uddannelsen får du vigtig viden om sygepleje og omsorg samt færdigheder, der gør dig klar til at hjælpe mennesker på den bedste måde. Du arbejder med rehabilitering og får redskaber til at planlægge aktiviteter, der fremmer et godt helbred og forebygger sygdomme.

Du lærer at administrere medicin til borgeren og dokumentere den sygepleje, du udfører.

På skolen lærer du om anatomi, fysiologi, farmakologi og sygdomslære samt sammenhængen mellem livsstil og sygdom. Du får undervisning i hygiejne og forebyggelse af smitte.

Opholdstilladelse

Husk at vedhæfte gyldig opholdstilladelse + kopi af dit opholdskort (§) - HUSK FORSIDE OG BAGSIDE, da dette er et krav for at komme i betragtning til en plads.

Vigtige datoer

  • Hovedforløb starter 30.10.2026

Du kan forvente svar på ansøgning i uge 34. Der afholdes samtaler i uge 33, i de tilfælde hvor der er behov for uddybende spørgsmål.

Kontakt os for mere information

  • Sofie Kjær Madsen, mail: asmad@viborg.dk
  • Susanne Aas, mail: s2a@viborg.dk
Søg jobbet nu