Viborg: Dispensation til etablering af fold inden for 50 meter fra byzone

Afgørelse om dispensation til etablering af fold inden for 50 meter fra byzone på matr.nr. 8hn, Overlund By, Asmild (Spangsdal). Afgørelsen kan ikke påklages.

Husdyr og landbrugMiljøtilladelse
Type

Afgørelse

Område

8800 Viborg

Klagefrist
Offentliggjort
Sådan behandler vi dine personoplysninger i Teknik & Miljø
Type

Afgørelse

Område

8800 Viborg

Klagefrist

4. marts 2026

Offentliggjort

4. marts 2026

Sådan behandler vi dine personoplysninger i Teknik & Miljø

Resumé af sagen

Vi har meddelt dispensation til udvidelse af eksisterende fold med ca.1,3 hektar inden for 50 meter fra byzone på matr.nr. 8hn, Overlund By, Asmild (Spangsdal). Dispensationen er meddelt efter Husdyrgødningsbekendtgørelsen § 6, stk. 4. Afgørelsen kan ikke påklages.

Projektet indebærer opsætning af et 2-trådet elhegn med klaplåger, som etableres i forbindelse med den eksisterende fold. Udvidelsen gennemføres uden at øge antallet af dyr, hvilket resulterer i en reduktion af det samlede dyretryk. Hovedformålet med projektet er naturpleje. Formålet er også at øge naturværdien ved at lade kvæg afgræsse området, hvilket erstatter den tidligere maskinelle pleje.

Kontakt