You can use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation. Using this service may place a cookie on your computer.

SØG

Opstillede partier ved kommunalvalg 2021

Socialdemokratiet (A)

  • Mads Panny, Viborg
  • Anders Bertel, Frederiks
  • Bent Mikkelsen, Viborg
  • Birgith Bondekjær Langballe, Stoholm
  • Birthe Harritz, Ørum
  • Bjarne Andersen, Fly
  • Eva Pinnerup, Viborg
  • Lars Greve, Viborg
  • Marianne Aaris Andersen, Viborg
  • Martin Sanderhoff, Bjerringbro
  • Mette Nielsen, Klejtrup
  • Michael Philip Poulsen, Bjerringbro
  • Niels Dueholm, Bjerringbro
  • Steen Nysom, Viborg
  • Winnie Nielsen, Karup

Se eventuelt yderligere oplysninger på Socialdemokratiets hjemmeside.

 

 

Radikale Venstre (B)

  • Lasse Christiansen
  • Michael Flarup
  • Jan Rønne
  • Marianne Tøttrup
  • Signe Driefer

Se hvem partiet har indgået valgforbund med.

Se eventuelt yderligere oplysninger på Radikale Ventres hjemmeside.

Det Konservative Folkeparti (C)

  • Torsten Nielsen
  • Stine Damborg
  • Nikolai Norup
  • Jakob Valdemar Ekberg
  • Peter Juhl
  • Simon Højer
  • Claus Nielsen
  • Steen A. Stephansen
  • Lise Bertelsen
  • Asbjørn Sennels
  • Kenny Schødt
  • Kirsten Holmgaard
  • Steffen Drejer
  • Sofie Ringgaard Schøning
  • Malena Møller Mortensen
  • Trine Dige
  • Peter Ruby
  • Christian Kapper
  • Lars Bøche Jensen
  • Ulrik Praastrup
  • Ida Gottenborg Jacobsen
  • Nicklas Verne Jensen
  • Morten Christensen
  • Poul-Erik Chortsen
  • Lotte Frandsen
  • Allan Clifford Christensen

 Se eventuelt yderligere oplysninger på Det Konservative Folkepartis hjemmeside.

Nye Borgerlige (D)

  • Leo Nørgaard, Viborg
  • Thomas Borup Laursen, Viborg
  • Jakob Svendsen, Vorning
  • Mads C. Prytz, Rødkærsbro
  • Laust Nørskov, Hvam St.
  • Johan Emil Gjermandsen, Viborg

Se hvem partiet har indgået valgforbund med.

Se eventuelt yderligere oplysninger på Nye Borgerliges hjemmeside.

Socialistisk Folkeparti, SF (F)

  • Elo Nielsen, Skals
  • Mikael Løvschall, Kjeldbjerg
  • Marianne Gaardsdal, Viborg
  • Mads Georgi, Viborg
  • Kirsten Winther Almind, Bjerringbro
  • Kasper Ivanhoe Terkelsen, Viborg
  • Martin Mølholt, Viborg

Se hvem partiet har indgået valgforbund med.

Se eventuelt yderligere oplysninger på Socialistisk Folkepartis hjemmeside.

Liberal Alliance (I)

  • Frederik Gottenborg Jacobsen
  • Lene Foged
  • Bo Wieck-Hansen

Se hvem partiet har indgået valgforbund med.

Se eventuelt yderligere på Liberal Alliances hjemmeside.

Kristendemokraterne (K)

  • Eva Kornum, Skelhøje
  • Ghirmai Berhane, Rødkærsbro
  • Hanne Ellemann Rytter, Finderup
  • Ingrid Bak, Bjerringbro
  • Knud-Gaarn-Larsen, Frederiks

Se hvem partiet har indgået valgforbund med.

Se eventuelt yderligere oplysninger på Kristendemokraternes hjemmeside.

Lokallisten - Viborg (L)

  • Johnny F. Andresen

Se eventuelt yderligere oplysninger på Lokallisten - Viborgs hjemmeside.

Dansk Folkeparti (O)

  • Lone Langballe, Tjele
  • Kirsten Hørdum, Tjele
  • Morten Thaarup, Viborg
  • Anders Risom, Tjele
  • Kim Poulsen, Tjele
  • Jess Mikkelsen, Viborg

Se hvem partiet har indgået valgforbund med.

Se eventuelt yderligere oplysninger på Dansk Folkepartis hjemmeside.

Hvad kan gå galt (T)

  • Theis Bach Nielsen

Venstre, Danmarks Liberale Parti (V)

  • Ulrik Wilbek, Viborg
  • Frederik Houmann Thuesen, Overlund
  • Jakob Harritz, Viborg
  • Anders Jensen, Løgstrup
  • Lars Mogensen, Tjele
  • Kim Dongsgaard, Rødkærsbro
  • Kurt Mosgaard, Mønsted
  • Lone Kastberg, Møldrup
  • Kurt Johansen, Ulbjerg
  • Pia Viller Arendt, Frederiks
  • Claus Clausen, Vroue
  • Åse Kubel Høeg, Viborg
  • Majbrit Nørgaard, Ravnstrup
  • Johannes F. Vesterby, Løvel
  • Niels Jørgen Ottesen, Bjerringbro
  • Sinna Maagaard, Sparkær
  • Michael Nøhr, Klejtrup
  • Ole Kristensen, Karup
  • Britta Jarly, Viborg
  • Katrine Fusager Rohde, Viborg
  • Esben Tøttrup, Bjerringbro

Se hvem partiet har indgået valgforbund med.

Se eventuelt yderligere oplysninger på Venstres hjemmeside.

Frihedslisten (Æ)

Enhedslisten - De Rød-Grønne (Ø)

  • Aksel Rosager Johansen
  • Zahra Mohamud Ali
  • Frederik Berg Overgaard
  • Alfred Berg Overgaard
  • Liz Dueholm
  • Pernille Diemar

Se hvem partiet har indgået valgforbund med.

Se eventuelt yderligere oplysninger på Enhedslistens hjemmeside.

Alternativet (Å)

  • Stine Isaksen, Viborg
  • Didde Krabbe Johannesen, Viborg
  • Jeppe Ottow, Viborg
  • Kirsten Hindbo, Viborg
  • Signe Sofie Larsen, Viborg
  • Jens Boll, Bjerringbro
  • Børge H. Jensen, Viborg
  • Peter Owen, Bjerringbro
  • Ole Utoft, Hjarbæk
  • Hayley Newman, Viborg

Se hvem partiet har indgået valgforbund med.

Se eventuelt yderligere oplysninger på Alternativets hjemmeside.

Download kandidatlisten til kommunalvalget 2021

Regionalvalg 2021

Læs om regionalvalg 2021